Aby nám šlo vrtání snadno a efektivně, tak potřebujeme zároveň nástroje. U výroby přesných děr se navíc hodí výstružník, který celou operaci dokončí.
Výběr nástrojů pro vrtání
Volba vrtáku
Když se bavíme o nástroji pro vrtání, tak tím nejhlavnějším je samozřejmě vrták a to šroubovitý. Při jeho nákupu musíme sledovat hned několik věcí, přičemž je jich spousta, takže si nemůžeme koupit jen tak nějaký náhodně. První, co nás zajímá je průměr, protože jistě chceme, aby díra měla určitý rozměr. Dále nás zajímá, do jakého materiálu budeme vrtat, protože používání vrtáku do dřeva na kov by znamenalo skutečně jeho velmi rychlé zničení.
Proto sledujeme, z jakého materiálu je vrták vyroben, protože od toho se odvíjí jeho životnost a do jakých materiálů můžeme řezat. Dále můžeme sledovat délku vrtáku, přičemž delší je lépe pro chlazení, přičemž to se mnohdy podporuje chlazením kapalinou. Před vrtáním se používá mnohdy středící navrtávák, aby vrták hezky najel na potřebné místo a vrtal v ose. Kromě šroubovitého vrtáku však máme i jiné druhy jako je třeba stupňovitý, který umožní vyvrtat najednou široký průměr.
Přesný otvor
I obyčejný vrták dosahuje slušné přesnosti, přičemž většinou to postačuje, protože třeba díra, která je skrz a bude jí jen procházet šroub může být o trochu větší. Avšak pak jsou tu případy, kdy skutečně máme malou toleranci bychom ji s vrtákem nemuseli splnit a z výrobku je pak následně zmetek. Z tohoto důvodu sáhněte po jistotě v podobě stavitelného výstružníku. Nejprve vyvrtáme díru o něco menšího průměru. Následně pak můžeme použít právě výstružník, kterým otvor dokončíme, aby bylo dosáhnutu skvělé přesnosti.
Výstružníků je spousta druhů a průměrů, abychom skutečně dosáhli rozměru, kterého potřebujeme. Používání tohoto nástroje není nijak složité, takže se nezvyšuje příliš čas a tím náklady na výrobu. Jestliže s nimi pracujete častěji tak si můžete zakoupit celou sadu, kdy je máme hezky po ruce, a navíc to vyjde mnohem levněji než kupovat dané nástroje, co jsou v této sadě postupně po jednom.