Sodíkové výbojky by měly zůstat ve veřejném osvětlení dominantní

Sodíkové výbojky by měly zůstat ve veřejném osvětlení dominantní

Sodíkové vysokotlaké výbojky prozatím „naštěstí“ tvoří převážnou část veřejného osvětlení v Česku. Mnozí z nás si však vůbec neuvědomují, jak závažné mohou být důsledky, kdybychom naráz vyměnili tyto zdroje za LED diody s chladnou barvou světelného spektra.

osvěltení ulice

Mějme se na pozoru před neuváženě zvolenou barvou světla

Možná vás napadá, že barva světelného zdroje veřejného osvětlení je přece standardní, na kterou jsme zvyklí, a že na tom přece tolik nezáleží. Podstatné je, abychom večer měli ulici nebo silnici osvětlenou, a to přece stačí. Tento krátkozraký způsob myšlení by však měl dalekosáhlé následky, ostatně můžeme se o tom přesvědčit na některých místech, kde došlo k tzv. pilotním projektům nasazení LED diod s nevhodně zvolenou barvou, posunutou do chladnějších odstínů.
LED diody se proklamují ve všech mediálních oblastech a lidé je přijímají jako něco pozitivního a technicky pokrokového. Je třeba se však na tento jev zaměřit z praktického hlediska a posuzovat i zdravotní dopady. Podstatnou výhodou LED diod je jejich velmi široké barevné spektrum, ale v případě veřejného osvětlení je nutné citlivě zvážit barevný odstín zvláště v obytných a parkových zónách.

světlo ulice

Příliš chladné osvětlení může způsobit i vážné zdravotní potíže

Ideální teplota chromatičnosti pro tato místa je v rozsahu od 2800 do 3500 K, což přibližně odpovídá sodíkovým výbojkám https://www.lightpark.cz/sodikove-vybojky/. Do obytných zón tedy nepatří chladnější odstíny, které způsobují problémy s usínáním a nespavostí a způsobují hyperaktivitu, deprese, únavu a mohou být příčinou i vážných zdravotních problémů. S těmito jevy se setkali lidé již před několika lety v zámoří, kde se LED diodové reflektory instalují ve velkých městských čtvrtích, např. v Los Angeles, v Detroitu, v Chicagu a v dalších městech. Problémy se však netýkají pouze lidí, ale i volně žijících zvířat, ptactva a hmyzu. Necitlivým zásahem se pak naruší přirozené cykly v rostlinné i živočišné říši, neměli bychom se tedy nechat zlákat moderní technologií za každou cenu a experimentovat tímto způsobem i v naší zemi.