Říká se, že rostlinky v bytě dodají do vzduchu více kyslíku. A jiné prý zase uberou. Je to pravda? Dlužno dodat, že mýtů a pověr je kolem tohoto tématu dosti, a jistě se každý setkal s názory obou stran. Já se domnívám, že není-li člověk alergik, tak jen směle do toho, a rostlinky si pořiďte. Jaké? Inu, takové, které vám vyhovují, na což časem přijdete.
Pokud se znáte, a víte, že občas na rostlinku zapomenete, doporučuji ty méně náročné. Druhů je dostatek. Například většina druhů Alokázie. Tato rostlinka roste poměrně rychle, a mimo přímého slunce a podchlazení, vydrží skoro vše. Má veliké listy, a velmi dobře se množí. Klidně roste jen ve vodě, zatížená kamínky. Další z nenáročných na „údržbu“ je jistě Pryšec Euphorbia Leuconeura. Ten snese i občasné „přelití“. Jako u většiny „pokojovek“ mu uškodí přímé slunce, udělá nehezké fleky na listech. Jako poslední do „silné trojky“ bych zařadil Lopatkovec, zvaný také toulcovka nebo spatifylum. Ten vás odmění i květy, aniž byste museli vyvíjet kdoví jakou péči.
Tato trojice je jen základ, těch rostlinek je samozřejmě spousty, a mohl bych psát donekonečna. Ale pokud vás téma zaujalo, zcela jistě si naleznete další informace sami. Rostlinky se vám odmění bohatým listovím, a když na nich občas utřete prach, budou ještě hezčí, a bude se jim lépe dýchat. Jsem zásadní odpůrce chemického hnojení, a mám všechny tyto (i jiné) pokojové rostliny léta, a mohu říci, že se jim daří. Lehce se množí, můžete jich tedy mít stále více, aniž byste museli dále investovat. Namnožené rostlinky pak prodejte, a kupte si zase jiný druh. Uvidíte, že byt s nimi bude vypadat útulněji, živěji, a jistě vám pročistí vzduch. Což je dnes ve většině případů panelákového bydlení jistě velkým přínosem. A nezapomeňte, že i rostlina se může stát vašim dobrým spolubydlícím.
Previous Post: Jen bílá to může být…?
Next Post: Svět plastikových modelů