Když se někomu nevede finančně nejlépe, je to znát snad na každém aspektu jeho života. Peníze už dnes totiž ovlivňují pomalu vše, a kdo je nemá, na tom se to musí nezbytně projevit, a to i kdyby se to dotyčný snažil maskovat sebevíc.
Když někdo nemá dostatek peněz, nemůže si nakoupit tu to a tu ono, a to ani kdyby to pro něj mělo nemalý význam, když se někdo ocitne ve finanční tísni, nemůže využívat ani celé řady ostatními lidmi nabízených služeb. Zkrátka a dobře nemůže vést člověk s nedostatečnými příjmy naprosto plnohodnotný život, jaký je charakteristický pro lidi finančně zaopatřené. Anebo sice může, ale to jedině tehdy, když se mu podaří vzít si půjčku.
Půjčka tak dává možnost vést normální život i těm, kteří by na něj jinak neměli. Jenže aby toho bylo dosaženo, musí člověk v tísni takovou půjčku nejprve získat. A to rozhodně není nějaká formalita.
Když někdo žádá o půjčku v bance, musí se připravit na to, že tu po něm budou chtít prokázání vysokých příjmů, čistých registrů dlužníků a dalších kvalit. Tedy i toho, co právě člověk ve finanční tísni nezvládne. A když to nezvládne, bankovní půjčky se nedočká.
Což ale nemusí ještě vadit, protože banky nejsou jedinými institucemi, jež lidem peníze půjčují. Máme u nás i nebankovní společnosti, a třeba taková nebankovní hypotéka Fahd je půjčkou jako dělanou i pro ty, jimž by nikdo jiný než právě nebankovní sektor nepůjčil.
U takové nebankovní hypotéky jsou důležité v zásadě jen dvě věci. Člověk musí mít nemovitost, kterou by se za takovou hypotéku zaručil, a příjmy, z nichž se dá splácet. A proto u těchto půjček lehce uspějí i ti, jimž není v bankovním sektoru přáno. Zde takoví lidé dostanou i velké peníze s příznivými úroky a třeba i hodně dlouhou dobou splatnosti. A to umožňuje vést normální život i těm, kdo na něj momentálně nemají. S tím, že se to později splatí a všechno bude zase jako dřív.