Každá bankovní společnost má svá vlastní měřítka a podmínky, které musíte splnit. U většiny z nich jsou ale stejná, nebo alespoň hodně podobná. Pro získání hypotečního úvěru je zapotřebí ve většině případů úspěšně absolvovat následujících šest bodů:
- věk,
- příjem,
- čistý registr dlužníků,
- množství závazků (již sjednaných půjček),
- existence zástavy,
- pobyt na území České republiky.
Věk je důležitý
Podívejme se na první a poslední bod. Věkové rozpětí pro získání hypotéky je omezené a odvíjí se od něj také doba, po kterou budete splácet. Banka si musí být jistá, že se celého splácení dožijete. Zní to možná krutě, ale přece jen jde většinou o hodně peněz, o které nechtějí přijít. Musí vás tedy být mezi 18 a 65 lety. Ve výjimečných případech do 70 let. Nezletilým samozřejmě půjčit nemohou a v případě vysokého věku je riziko ztráty zaměstnání nebo úmrtí.
V případě, že máte české občanství a trvalý pobyt na našem území, tak si s poslední podmínkou nemusíte lámat hlavu. Cizinci to mají trochu složitější, ale zde se jedná spíše o zvláštní případy.
Jakou máte výplatu?
Tohle je jedna z prvních otázek, na kterou se vás zeptají. Kolik si chcete půjčit, na co a jaký máte příjem. Je pochopitelné, že musíte být dobře solventní. Společnosti si tyto údaje dobře hlídají a bez potřebného příjmu úvěr jednoduše nedostanete. Banka bude chtít doložit nejen výši průměrného čistého měsíčního příjmu, ale také potvrzení o tom, že nejste ve zkušební či výpovědní lhůtě. Ideální navíc je, když máte pracovní poměr na dobu neurčitou.
Půjčky na dovolenou příliš nepomohou
To, že nesmíte být zapsáni v registru dlužníků je jasné. Ideální ale také je, když nemáte žádnou další půjčku, kterou byste v současnosti spláceli. Pokud nějaké máte, vše splaťte nebo zrušte před vyřizováním hypotečního úvěru. Zvýší se tím vaše bonita a banka bude mít o důvod méně ve vás nevěřit. A nezapomeňte ani na nečerpané kontokorenty a kreditky. I ty byste měli předem zrušit.