1. Burdž Chalífa·
Svůj prim mezi nejvyššími budovami světa si od roku 2010 drží mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji.
· Jen těžko byste vyšlapali 189 podlaží. Proto se zde nachází výtahy jezdící 65 kilometrovou rychlostí v hodině. Burdž Chalífa se tedy může pyšnit i největším počtem budovních pater a nejrychlejšími výtahy na světě.
· Když se dostanete až na vrchol, čeká Vás přímo nebeský výhled, který není pro žádné akrofobiky. Burdž Chalífa má totiž celkem 828 metrů.
· Budova ovšem obdržela po dostavění také další prvenství, jako jsou například nejdelší base jumpový seskok nebo největší obytná budova. Je také nechvalně známá jedněmi z nejnižších mezd stavitelských dělníků.
· Pověřena stavbou se stala firma Skidmore, Owings and Merrill, konkrétně Adrian Smith, kteří již mají na svém kontě již několik architektonických skvostů.
2. Shanghai Tower
· Tato věž se nachází v Číně, konkrétně v Shanghai, jak již název napovídá, a byla postavena roku 2015.
· Se svými 632 metry šlape na paty Burdž Chalífě. Roku 2016 je měla překonat budova Sky City, která se podle předpokladů měla stavět pouhých 90 dní. Náhlé pozastavení projektu však způsobilo nedodržení normy.
· Stavba vznikla pod vedením světoznámé firmy Gensler, která se pyšní budovami ve více než 46 zemích. Česká republika se může pochlubit spoluprací na stavbě, jelikož firma sídlící v Pardubicích pro ni vyrobila výtahy.
· V jednom však dokázala Shanghai Tower překonat i Burdž Chalífu. Jedná se totiž o vysoce ekologickou stavbu využívající přírodních živlů, jako jsou vítr, slunce a vodní srážky.
· Ohledně finanční stránky byla na tom Shanghai Tower taky o dost lépe. Stavba stála téměř dva a půl miliardy dolarů.
Pro porovnání se pojďme podívat na budovy v České republice. Naše nejvyšší budova nacházející se v Brně byla pojmenována AZ Tower a může se pyšnit 111 metry. Do mrakodrapu Burdž Chalífa by se ovšem vešla sedmkrát!